5 Ağustos 2010 Perşembe

Ayakkabı


Ayakkabı ayağımızı dış etkilerden korur, insanlığa modern bir görüntü kazandırır. Sanayileşme ve markalaşmayla birlikte çeşitlenerek büyük bir sektör haline gelen ayakkabı, modern insanın vazgeçilemez bir parçası oldurulmuştur.

Ayakkabı üretimi yapan bir fabrikada çalışan işçi, modern bir insan görüntüsünü sağlaması gerekliliği ile zihinsel baskı altında tutulur ve dolayısıyla ürettiği yüzlerce ayakkabıdan sadece birini alabilmek için maaşının önemli bir kısmını ödemek zorunda bırakılır.

Zamanında en zor doğa şartlarında, insanlar ayakkabıya ihtiyaç duymadan yaşabilirken, modernleşmenin icadı olan ayakkabı üretimiyle insanların kibarlaşan ayak yapıları doğa şartlarından dolayı ayakkabısız yürümeyi neredeyse imkansız kılmaktadır.

Ve modern insanın modern ayakları sızlar, şişen ayaklar ayakkabıya dar gelmektedir çünkü. Modern ayaklara çalı çırpı, taş batmaz ve çamurlanmaz, ancak tırnak batar, kan oturur ve şişer. Ayakkabının dışı havalıda olsa fark etmez, çünkü içinde modern ayak havasız kalır koku yapar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder